Sport to zdrowie

Zdrowie jest najcenniejszym darem, jaki mamy. To od niego uzależnione jest całe nasze życie – wygląd, samopoczucie, kondycja i wiele innych czynników. Warto więc dbać o nie już od najmłodszych lat.

Najprostszą receptą na zdrowie jest uprawianie sportu. Nie chodzi tu o wyczynowe uprawianie kolarstwa czy biegi w maratonach, ale przystosowaną do naszego trybu życia aktywność fizyczną. Dla jednych będzie to więc jazda do pracy na rowerze, pływanie czy częste spacery.

Rozwijanie zamiłowania do aktywności fizycznej i wypracowanie w dziecku potrzeby ruchu jest szczególnie ważne w procesie wychowania. Ważne, by od najmłodszych lat uzmysławiać dziecku, że aktywność fizyczna i uprawianie sportu są najprostszą drogą do poprawy samopoczucia i kondycji, a przede wszystkim zachowania zdrowia.

Zalet aktywności sportowej nie sposób wymienić w jednym miejscu. Odpowiednio dobrany rodzaj sportu pozwoli dziecku na prawidłowy rozwój fizyczny. Rozwinie jego sprawność i zmysł równowagi, wzmocni mięśnie, zapewni prawidłową koordynację ruchów, ich zwinność, harmonię i precyzję,  a co najważniejsze zapewni dziecku zwiększoną odporność przed chorobami. Zajęcia sportowe równie pozytywnie wpływają na rozwój psychiczny. Uczą dzieci wytrwałości i systematyczności w osiąganiu zamierzonego celu, pobudzają ambicję, uczą pracy w zespole oraz odpowiedzialności. Sport jest również doskonałym narzędziem do wypracowania w dziecku poczucia własnej wartości, walki ze słabościami i pobudzania wiary w siebie.

Rozpoczęcie uprawiania sportu w młodym wieku uczy dzieci zasad zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa. Dzięki tak wypracowanym regułom dzieci wchodzą z bogatym bagażem doświadczeń w dorosłe życie i łatwiej jest im przystosować się do różnych sytuacji. Uprawianie sportów pozwala również poznać własne ciało, uczy je jak kontrolować i reagować na znaki, jakie nam daje. Im wcześniej dziecko rozpocznie przygodę ze sportem, tym łatwiej mu będzie pokonywać własne słabości i rozwijać się prawidłowo.

Dzieci aktywne fizycznie rzadziej chorują, są radośniejsze i bardziej otwarte na świat. Warto o tym pamietać organizując czas wolny naszym pociechom. Nie należy jednak zmuszać dziecka do uprawiania określonej aktywności. Sport w okresie dziecinnym i dorastania ma przede wszystkim sprawiać przyjemność i wyzwalać pozytywną energię. Wybór konkretnej dziedziny sportu powinnien wypływać bezpośrednio od dziecka, wynikać z jego zainteresowań i predyspozycji.

Ważne jest, by uzmysłowić sobie i dziecku, że o wiele prostsze i tańsze jest posyłanie dziecka na basen czy gimnastykę, niż częste odwiedzanie lekarza i aptek. Pamiętajmy, że sport jest najlepszym lekarstwem na różne dolegliwości – i co ważne – dostępnym bez recepty!